
Išsirinkti namo šilumos izoliaciją – nelengva užduotis; norisi, kad biudžetas būtų kuo mažesnis, o izoliacija būtų ilgaamžė ir veiksminga.
Rinkoje yra daugybė medžiagų, tarp kurių yra 4 pagrindinės paplitusios rūšys, kurios yra prieinamos, pasižymi geromis izoliacinėmis savybėmis, praktiškai įrodė savo efektyvumą ir yra lengvai montuojamos.
Kaip veikia šiluminė izoliacija
Pagrindinis šilumos izoliatorius bet kuriame izoliatoriuje yra oras; jo šilumos laidumas yra mažiausias – 0,026 W/(m*K). Bet kurio gamintojo užduotis – izoliuoti orą, sukurti uždarą erdvę su oro kameromis (tarpsluoksniais), kuri neleistų prarasti šilumos.
Pagrindinis skirtumas tarp putų polistireno ir mineralinės vatos yra šio oro pasiskirstymo medžiagoje struktūra. Polistirenas turi uždaras ląsteles, todėl oras patikimai izoliuojamas, o medžiagos garų pralaidumas yra mažas. Mineralinės vatos struktūra yra “atvira”, t. y. nėra izoliacinių kamerų, todėl garų pralaidumas yra didelis.
Mineralinės vatos struktūros trūkumas
Didžiausias izoliacijos priešas – drėgmė, garų arba skysčio pavidalu, kurios šilumos laidumas yra daug didesnis (vandens λ = 0,6 W/(m*K)). Mineralinės vatos izoliacijai visada turi būti naudojamas garų barjeras.
Jei viskas taip akivaizdu, kad polistireninis putplastis nebijo vandens, o mineralinė vata bijo, kodėl visur nenaudoti polistireninio putplasčio? Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl mineralinė vata naudojama visur, yra priešgaisrinė sauga. Antrasis mineralinės vatos argumentas yra garų pralaidumas.
Vienas iš svarbiausių veiksnių renkantis medžiagą yra laikomas izoliuojamas plotas, kuriam keliami saviti reikalavimai.
Rūsio šiltinimas
Geriausia izoliacija yra ekstruzinis polistireninis putplastis. Jis yra patvarus ir nepraleidžia drėgmės, todėl nereikia įrengti papildomos hidroizoliacijos. Efektyvaus eksploatavimo laikotarpis yra 30-50 metų. Svarbiausias rodiklis yra kaina, kitos medžiagos negali su ja konkuruoti. Jis taip pat puikiai tinka kaip grindų izoliacija ant žemės.
Fasadų šiltinimas
Tai nėra taip vienareikšmiška; putplastis ir akmens vata ilgą laiką kovojo dėl pirmosios vietos. Abu izoliatoriai puikiai atlieka savo darbą ir kiekvienas turi savų privalumų ir trūkumų.
Putos yra nebrangus ir veiksmingas sprendimas; tai gana tvirta izoliacija, gerai izoliuojanti šilumą. Jis naudojamas tinkuojamiems arba ventiliuojamiems fasadams. Karkasinių namų šiluminė izoliacija nepraktikuojama dėl prasto garų pralaidumo. Vienintelis svarbus trūkumas – medžiagos degumas, todėl ji neatitinka priešgaisrinės saugos reikalavimų aukštuminių pastatų statybai. Efektyvus tarnavimo laikas yra 15-50 metų, priklauso nuo gamintojo.
Bazalto vata yra brangesnis sprendimas, kurio pagrindinis trūkumas – kaina. Tinkuoto fasado kvadratinio metro kaina gali būti 2-3 kartus didesnė nei putplasčio. Ventiliuojamam fasadui naudojamos lengvesnės plokštės, todėl kainų skirtumas nėra didelis. Mineralinė vata, kuri gali būti bazalto arba stiklo vata, dažniausiai naudojama karkasiniam namui.
Stogo šiltinimas
Kokia geriausia stogo izoliacija? Kaip ir dėl fasado, nuomonės išsiskiria: vieni ekspertai pataria šiltinti putplasčiu ir ekstruziniu polistireniniu putplasčiu, kiti – tik mineraline vata. Rekomenduojame atsižvelgti tik į bazalto vilną, nes ji pranašesnė už analogus pagal visas savybes, o kaina nedaug skiriasi.
Akmens vatos privalumai:
Kaina – jei palyginsite visas 4 medžiagas, skirtumas bus 5-15 %, ir ne visada bazalto vata bus brangesnė.
Efektyvi eksploatavimo trukmė – bazalto vata naudojama daugiau kaip 50 metų, stiklo vata – daug trumpiau – 5-20 metų, priklausomai nuo gamintojo.
Garų pralaidumas – šlaitinio stogo karkasas yra pagamintas iš medienos, todėl izoliacijos galimybė “kvėpuoti” nesudaro grybelio ar pelėsio.
Priešgaisrinė sauga – jį sudaro 97 % akmens pluošto, todėl jis nedega.
Kodėl Gamo purškiamos izoliacinės putos yra puikus pasirinkimas jums?
Tai ekologiškos, Kanadoje (Icynene Inc.) pagamintos izoliacinės putos. Baltijos šalyse jis naudojamas GAMO pavadinimu. Jis panašus į poliuretano putas, tačiau šios unikalios medžiagos reakcijai naudojamas tik vanduo. Taip pasiekiamas ypatingas medžiagos grynumas. Jis skirtas sandariai izoliuoti statomų, jau pastatytų ar renovuojamų pastatų sienas, lubas, stogus, grindis, pertvaras.