Ekologiški namai: gontinių stogų privalumai

interjeras

 

Jei nusprendėte įgyvendinti ekologiškos statybos projektą, pagalvokite, kokia stogo danga atitiks visus jūsų lūkesčius – stogą galite dengti gontais, skiedromis ar nendrėmis. Tiesa, jei siekiate ilgalaikio ir kokybiško rezultato, privalote rinktis gontus – patikimiausią ekologišką dangą Lietuvoje. Nors šios dangos istorija siekia kelis amžius, gontiniai stogai taip ir neprarado savo vertės – tai viena ilgaamžiškiausių, patikimiausių ir estetiškai patraukliausių dangų, skirta ekologija ir sveika gyvensena besidominčioms šeimoms.

 

Gontinių stogų privalumai ir techninės savybės

Vienas svarbiausių gontų privalumų – gebėjimas „kvėpuoti“, t. y. minėtoji stogo danga patikimai apsaugo nuo kondensato susidarymo ir užtikrina statinio apsaugą nuo bet kokių atmosferos poveikių. Negalima pamiršti ir praktinės pusės – pučiant stipriam vėjui, prasidėjus krušai ar lyjant lietui gontų danga nesukelia triukšmo. Šio tipo stogas vertinamas ir dėl estetinių savo savybių – ilgametę darbo patirtį turintys specialistai, įvertinę konkrečios šeimos pageidavimus ir statinio konstrukcines ypatybes, įgyvendins novatoriškiausius gontinių stogų projektus, kurių tarnavimo trukmė sieks ne vieną dešimtį metų – specialistai įsitikinę, kad gontų danga tarnaus mažiausiai 100 metų, be to, ji nereikalaus papildomos priežiūros ar restauracijos darbų.

Medinė gontų danga užtikrina naudingą mikroklimatą, apsaugo statinį nuo pelėsio ir grybelio atsiradimo, sukuria optimalų drėgmės lygį viduje. Kokybiškai padengta stogo danga (gontiniai dangai paprastai naudojami trys sluoksniai) užtikrina maksimalų statinio hermetiškumą. Be to, gontinė danga rūpinasi statinio ventiliacija, todėl pailgėja ne tik pačios dangos, bet ir nešančiųjų konstrukcijų tarnavimo laikas.

 

Gamybos ir montavimo niuansai

Gontinė stogo danga gaminama remiantis senąja vokiečių technologija, renkantis aukštos kokybės medieną, t. y. maumedį arba ąžuolą. Lietuvoje įprasta naudoti ir drebulės medieną. Užsienio šalyse dar naudojamas bukas ir raudonasis kanadietiškas kedras. Nors gamybos procesas yra modernizuotas, vis dėlto didžioji dalis darbo atliekama rankomis – mechaninė įranga naudojama tik kaip pagalbinė apdirbimo priemonė.

Gontinė stogo dangą galima montuoti net ir esant žemai temperatūrai, be to, statant namą nereikia galvoti apie itin stiprią stogo konstrukciją, kas yra labai svarbu įrengiant jaukią mansardą. Iš tiesų Europoje vis sparčiau populiarėja gontinė pastatų fasadų apdaila, nereikalaujanti milžiniškų išlaidų sienų dangos priežiūrai ir atitinkanti aukščiausius estetikos reikalavimus. Nors gontinė danga leidžia įgyvendinti pačius novatoriškiausius ir drąsiausius sprendimus (tiek eksterjero, tiek interjero erdvėje), nepamirškite, kad medinė gontų danga reikalauja atitinkamo architektūrinio ir stilistinio sprendimo.