Mitai ir pamąstymai apie stoglangius

Stoglangiai tarp statybininkų ir privačių namų savininkų dažnai vis dar yra aršių diskusijų objektas. Vieniems stogo langai asocijuojasi su papildoma šviesa, gražiu dizainu, kitiems – su didele kaina ir nepatogumais dėl papildomos hidroizoliacijos bei kitų techninių sprendimų. Nieko keisto, jog abi pusės ir skleidžia priešingus mitus. Nors, dera pasakyti, visi jie iš dalies ir teisūs. Stoglangiai, kaip ir bet kuris kitas namo elementas statybų procese, turi tiek pliusų, tiek ir minusų.

Kokius privalumus turi stoglangiai

Be abejo, daugiausiai stogo langų privalumų yra susiję su dizainu ir architektūra. Tai, kad jie pripildo palėpę saulės šviesa – faktas ir ne kitaip. Tiems, kurių namo antras aukštas gana žemas ir langams vietos nėra daug, stoglangis yra bene vienintelė išeitis turėti pakankamai šviesias patalpas. Gyvenantiems ar norintiems gyventi palėpėje ta kone vienintelė išeitis.

Stogo langai ir stoglangiaiTačiau tai ne vien tik šviesa. Ko gero visi stogo langai, stoglangiai tikrai pagyvina ir viso stogo architektūrinį vaizdą. Kartu su lietaus nuvedimo sistemomis jie gali sukurti tikrai įdomų namą. Vos du stoglangiai dideliame stogo šlaito plote yra ryškios detalės, panaikinančios vientisą stogo dangos monotoniškumą. Tikram architektui, projektuojančiam namus ir ieškančiam geriausių sprendimų, stoglangis yra puiki priemonė padaryti namą įdomesniu, gražesniu ir šviesesniu.

Kita vertus, stoglangiai kur kas labiau mėgstami jau techninių projektuotojų. Toks langas ir ypač jo sandūros su stogo konstrukcijomis reikalauja gerai apgalvoti apie izoliaciją nuo vandens. Tiesioginis lietaus ir nuolat per stiklą bėgantis vanduo ieško plyšių, ir neretai juos randa kur nors lango montavimo vietoje. Kartais tai pasireiškia tik po penkių metų naudojimo, kuomet nuo temperatūros svyravimų ima dilti tarp lango rėmo ir stogo esančios tarpinės ir vanduo galų gale randa savo kelią į namus.

Kita vertus, su tuo kovoti tikrai įmanoma. Geras, kokybiškas stogo langas, profesionalus jo montavimas ir gerai parinktos lietaus nuvedimo sistemos leidžia užtikrinti ne tik šviesą palėpėje, bet ir sausą kambarį. Kita vertus, sudėtingesnės konstrukcijos visuomet pareikalauja ir daugiau lėšų. Tad reikėtų pripažinti faktą, jog gerai įrengtas stoglangis su jam skirta lietaus nuvedimo sistema kainuos ženkliai daugiau nei paprastas langas kur nors namo fasade. Bet jei šviesos tikrai trūksta, stoglangio pasirinkimas bus tikrai gudrus sprendimas.