Atšalus orams mums labai svarbu palaikyti šiltą namų ir darbo vietos orą, tam, kad atėję iš lauko, kuriame šalta ir drėgna, galėtume sušilti, atsipalaiduoti arba neprarasti darbingumo – jei tai mūsų darbas. Orą išlaikyti šiltu ar jį sušildyti padeda sildytuvai. Nešiojamų šildytuvų, skirtų šildyti namams ir ofisams, yra labai daug. Jie skiriasi savo galia, energijos suvartojimu, dizainu, medžiagomis iš kurių yra pagaminti, o visų svarbiausia – skiriasi ir jų tipai. Šiandieninės technologijos yra ypač pažengusios, todėl įmanoma turėti tiek mažus nešiojamus šildytuvus, kurie šildytų tik jūsų kojas, pėdas ar kitą pasirinktą kūno dalį, tiek ir didesnius, kurie vienu metu šildytų visą kambarį. Šiame straipsnyje apžvelgsime dažniausiai aptinkamas šildytuvų rūšis.
Infraraudonųjų spindulių šildytuvai
Tai tokie šildymo prietaisai, kurie patalpoje šildo konkrečią erdvę, o labiausiai – įvairius paviršius ir kūną, todėl tokiu būdu jums nereikės eikvoti energijos šildant visą kambarį, nes galėsite sušildyti tik save. Kai kurie infraraudonųjų spindulių šildytuvai turi ir konvekcinio šildymo galimybę, todėl šildo ir visą patalpą, bet pirminė jų paskirtis vis dėlto išlieka šildyti būtent jus arba konkrečią jūsų norimą erdvę. Dėl to šie šildytuvai labai tinka bažnyčioms ir panašioms erdvėms šildyti, nes sušildyti visą patalpą būtų labai sudėtinga ir tam reikėtų labai daug energijos, o naudojantis infraraudonųjų spindulių pagalba galima šildyti tik patalpoje esančius žmones.
Elektriniai orą pučiantys šildytuvai, dar vadinami „vėjeliais“
Šie šildytuvai puikiai tinka greitam oro pašildymui. Juos renkantis reikėtų atkreipti dėmesį į jų galią, matuojamą kilovatais, ir oro srautą per valandą. Žinant šiuos du parametrus galima nesunkiai nustatyti ar jie sušildys jūsų patalpą. Jų kaina dažniausiai yra ganėtinai žema, tačiau jie taip pat turi ir kelis minusus – ventiliatorius kelia triukšmą ir naudoja papildomą elektros energiją, todėl jie nėra patys ekonomiškiausi. Be to, oras, einantis per kaitinimo elementą, praranda drėgmę. Dėl šios priežasties, jei jūsų kambario drėgmė yra normalaus lygio, šildantis tokiu šildytuvu ji nukris ir jums reikės naudoti oro drėkintuvą.
Konvekciniai šildytuvai
Jie yra žymiai pranašesni už paprastus elektrinius šildytuvus tuo, kad neskleidžia triukšmo, nes dažniausiai yra be ventiliatoriaus, o taip pat, sunaudoja mažiau elektros energijos, nes oras konvekcijos pagalba pats pereina per kaitinimo elementą. Tokie šildytuvai ypač tinka ofisams su dideliais langais, nes yra modelių, kurie gali būti prisispaudę prie žemės ir ilgesni, todėl neprarandamas efektyvumas (radiatorius yra siauresnis, bet ilgesnis). Taip pat jie gali būti tvirtinami prie sienos arba būti ant ratukų. Šiek tiek brangesni modeliai pasižymi aukštos klasės dizainu, todėl neabejotinai tiks ir prabangiems namams bei ofisams.
Tepaliniai radiatoriai
Šio tipo šildytuvai jau ilgą laiką yra visiems žinomi. Didžiulis jų pranašumas – šildytuvas veikia tol, kol tepalas jo viduje yra sušildomas, o vėliau yra kaitinimas nebereikalingas. Tuomet tepalas vėsta atiduodamas šilumą į išorę. Tokiu būdu yra taupoma energija. Kita vertus jie sunaudoja daugiau elektros energijos nei konvekciniai šildytuvai, o senesni modeliai turi specifinį kvapą (nors rinkoje tokių jau beveik nėra). Dar vienas jų privalumas yra tai, kad kaip ir konvekciniai šildytuvai, šie radiatoriai neskleidžia jokio triukšmo, todėl šildytis jais galite visą laiką.
Keramikiniai dujiniai šildytuvai
Tai puikus pasirinkimas norintiems sutaupyti – labai aukšto efektyvumo ir mažų energijos sąnaudų šildytuvai. Šildantis dujomis sutaupysite daugiau nei šildantis kitokia energijos rūšimi. Taip pat jų didelis efektyvumas greitai sušildys jūsų norimą patalpą. Tačiau, kaip ir visi kiti, jie turi savų minusų, pavyzdžiui, ne visi turi atsarginį pilną dujų balioną, kad pasibaigus tam, kuris šiuo metu naudojamas, nereikėtų iškart važiuoti pildytis dujų. Taip pat patalpose visada turi būti pakankamas deguonies kiekis, nes kitu atveju dujinis šildytuvas tiesiog neįsijungs dėl jame įmontuotų saugiklių.
Šiame straipsnyje apžvelgėme pagrindines šildytuvų rūšis ir dažniausiai pastebimas jų geriausias bei blogiausias savybės. Kiekvienu konkrečiu atveju galima rinktis būtent jums tinkantį variantą, o visuomet geriausiai jums galės patarti specializuotos fizinės parduotuvės arba internetinės parduotuvės konsultantas.