Statome pavėsinę: tinkamos vietos paieška ir dizaino subtilybės

pavesinėJei nusprendėte pasistatyti lauko pavėsinę, turite apsišarvuoti kantrybe ir atkaklumu. Dailus, tvirtas ir ilgaamžis statinys reikalauja daug darbo ir praktinių žinių. Tiesa, visuomet galite paprašyti specialistų pagalbos, tačiau tikėtina, kad savomis rankomis sukonstruota pavėsinė džiugins jus kur kas labiau.

Prieš pradėdami statybos darbus, gerai pagalvokite, ar pavėsinė jums išties reikalinga. Objektyviai įvertinkite savo kiemo dydį – jei erdvės mažai, greičiausiai, pavėsinės statyba nėra racionalus sprendimas. Be to, apie naują statinį reikėtų pagalvoti ir tuo atveju, jei lauke praleidžiate labai mažai laiko – gal jums pakaks nedidelės iš lentų sukaltos aikštelės, ant kurių galės būti pastatyti kiemo baldai? Įvertinkite visus pavėsinės privalumus ir trūkumus. Nepamirškite, kad šis statinys gali pareikalauti ne mažų investicijų, pvz., jei pavėsinę bus be sienų, jūsų šeimą gali erzinti įkyrūs uodai, tačiau, jei realizuosite tvirtų sienų ir neperšviečiamo stogo konstrukciją, sukursite antrus namus, t. y. pavėsinėje negalėsite mėgautis natūraliu gamtos grožiu.

 

Vietos paieška

Pavėsinės statyba pradedama tinkamos vietos paieška. Nepamirškite, kad privalote pagalvoti ir apie takelius, gėlynus bei kitus kiemo puošybos elementus. Pavėsinei rekomenduojama rinktis kiek nuošalesnę sklypo dalį, iš kurios atsivertų patrauklus vaizdas. Ilsėdamiesi pavėsinėje turėtumėte grožėtis prieš jūsų akis atsiveriančia žaluma, fontanėliu ar dailiu alpinariumu.

Ieškant tinkamos vietos, reikėtų pagalvoti ir apie paros laiką, kurį ketinate skirti poilsiui, pvz., jei čia norite gerti rytinę kavą, turbūt norėsite mėgautis švelniais saulės spinduliais, tačiau jei čia leisite vidudienio popietės, greičiausiai jums bus reikalingas pavėsis. Jei statysite pavėsinę rytų ar pietvakarių pusėje, galėsite džiaugtis šiltais ir saulėtais pusryčiais, o jei pavėsinę įrengsite vakaruose, mėgausitės ilgais ir saulėtais rudens bei pavasario vakarais. Žinoma, ieškodami tinkamos vietos, įvertinkite konkretaus regiono oro sąlygas ir geografinę padėtį. Atsižvelkite į šalia augančius medžius ir stovinčius pastatus.

Ypatingą dėmesį reikėtų skirti gruntui. Nestatykite pavėsinės ant juodžemio, kadangi po kurio laiko namukas pradės krypti. Ieškokite tvirto ir sauso pagrindo. Jei žemė molinga, rekomenduojama statyti pavėsinę ant pamatinių stulpų.

 

Dizainas

Didžiausio lietuvių dėmesio sulaukia senovinės, rąstinės pavėsinės, puošiamos kreivų medžių detalėmis. Paprastai tokių pavėsinių stogai yra gaminami iš nendrių ar medžio skiedrų. Nors toks statinys traukia aplinkinių žvilgsnius, vis dėlto jis yra nepraktiškas ir gana brangus. Prižiūrėti rąstinę pavėsinę yra sunku – ją reikia reguliariai atnaujinti, lakuoti ir impregnuoti, be to, siekiant nepriekaištingos išvaizdos, statinį reikia apsaugoti nuo intensyvių saulės spindulių, drėgmės ir sniego.

Nepamirškite, kad pavėsinė privalo derėti prie bendro jūsų kiemo eksterjero. Jei statysite rąstinį pastatėlį šalia modernaus namo, pavėsinė panašės į svetimkūnį. Galimas ir priešingas variantas – jei gyvenate nedideliame klasikinio stiliaus name, itin puošni ir prabangi pavėsinė atrodys juokingai.

Jei nusprendėte jaukius vakarus praleisti kilnojamoje arba lengvai išmontuojamoje pavėsinėje, nesitikėkite, kad šis statinys jums tarnaus ilgus metus. Vis dėlto tai itin naudingas sprendimas žmonėms, gamtoje praleidžiantiems vos kelias dienas per mėnesį.